Gimnazjaliści na warsztatach w Muzeum Archeologicznym w Krakowie
17.02.2014.

Wybrany obraz24 stycznia pięcioro uczniów Gimnazjum pod opieką p. M. Borkowskiej i p. A. Woszczyny wzięło udział  w warsztatach do konkursu historycznego IPN OBEP w Krakowie „Dwór małopolski w zmaganiach o niepodległość. Udział ziemian w Polskim Państwie Podziemnym i Akcji Burza”.

Gimnazjaliści wysłuchali wykładów pracowników naukowych Instytutu Pamięci Narodowej i członków Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego:

„Kim byli ziemianie? – próba definicji” /dr Marcin Chorązki/

„Tarcza – Uprawa – Opieka - Związek Ziemian w konspiracji” /dr Teodor Gąsiorowski/

„Związek Ziemian i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie – dwie organizacje polskich ziemian w XX wieku” /dr Marian Wolski/

„Moje wspomnienia z dzieciństwa i młodości” /Amelia Dunin/.

Uczestnicy warsztatów biorą udział w projekcie dotyczącym szeroko rozumianej tradycji ziemiańskiej w polskiej kulturze, historii i obyczajowości, ze szczególnym uwzględnieniem udziału małopolskiego ziemiaństwa w walkach o niepodległość Polski w okresie II wojny światowej. Przygotowują prace w trzech formach: pisemnej, plastycznej i multimedialnej, których celem jest „odkrycie historii dworu i jego właścicieli”.


    

Wybrany obraz

 

Wybrany obraz

 


 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »