1055 rocznica przyjęcia Chrztu przez Mieszka I
13.04.2021.

14 kwietnia 2021 roku po raz trzeci obchodzimy Święto Chrztu Polski.

Jest to 1055 rocznica tego wydarzenia. Sejm RP ustanowił to święto przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 roku. W założeniu ma ono na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości. Chrzest wprowadził nasz naród w nowy świat wspólnoty ludów chrześcijańskich, który wyrażał się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne.

W Wigilię Paschalną 966 roku, kiedy władca Polan stanął przed chrzcielnicą, zaśpiewano ten wyjątkowy hymn: „Weselcie się już, zastępy aniołów w niebie, weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo. Raduj się ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem […], poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa!”. I odtąd – każdego roku w Wigilię Paschalną – Kościół w Polsce śpiewa ten hymn, który prowadzi nas ku miłości do Boga i ludzi. Święto Chrztu Polski powinno stać się dla każdego z nas okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu.

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »