ARTYKUŁY
Warsztaty z doradztwa zawodowego
31.05.2014.

Wybrany obrazOd listopada do maja br. drugoklasiści realizowali projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Warsztaty były prowadzone przez Zatorską Agencję Rozwoju w wymiarze ośmiu godzin dla każdej z klas drugich Gimnazjum.

Uczniowie zapoznali się z rodzajami szkół ponadgimnazjalnych, z zawodami i ich specyfiką oraz trendami i zapotrzebowaniem na rynku pracy. Poznali zasady tworzenia dokumentów aplikacyjnych i przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Otrzymali wiedzę i umiejętności w zakresie sposobów i zasad prawidłowego komunikowania się oraz konstruowania wypowiedzi. Przećwiczyli praktycznie porozumiewanie się z drugim człowiekiem przy zachowaniu własnych poglądów, odczuć i prawa do powiedzenia „nie”.

Czytaj całość…
 
Konkurs mitologiczny
25.05.2014.

Odbywający się od czterech lat konkurs wiedzy mitologicznej „ Z wizytą na Olimpie  ''znajduje swoje stałe miejsce w kalendarzu imprez naszej szkoły. W tym roku zmagania piątoklasistów odbyły się 21-go marca.

W konkursie brały udział2 drużyny z klasy V a i V b. Celem spotkania uczniów obu klas było sprawdzenie umiejętności wykorzystania wiedzy o mitach zdobytej na lekcjach historii, języka polskiego, integracja uczniów, rywalizacja, umiejętność współpracy
w grupie, oraz wspólna zabawa,

Otwarcia konkursu dokonała dyrektor szkoły, pani Kry
Uczniowie rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności według przewidzianego harmonogramu, pracując w zespołach cztero-, pięcioosobowych.

Atrakcyjnym elementem konkursu, jak co roku, były stroje, jakie mieli na sobie uczestnicy. Każdy uczeń przebrał się za wybraną postać mitologiczną. Kostiumy były niezwykle bogate i oryginalne. Ponadto uczniowie zaprezentowali się w krótkich, przygotowanych przez siebie wystąpieniach, przybliżając pozostałym uczestnikom informacje na temat postaci, w którą się wcielili.
Poziom konkursu był wysoki i wyrównany, jednak największą wiedzą i umiejętnościami wykazała się klasa V a.

Czytaj całość…
 
WYSTAWA LUDZIE DOBREJ WOLI
23.05.2014.

Wybrany obrazPrzed budynkiem  Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 1 w Osieku prezentowana jest przygotowana przez Muzeum Auschwitz wystawa pt. „Ludzie dobrej woli”, ukazująca sylwetki niektórych spośród mieszkańców Oświęcimia i miejscowości leżących w pobliżu tego miasta, niosących pomoc więźniom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Postawa mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej wobec tego, co w czasie okupacji działo się w obozie Auschwitz, była niezmienna od początku do końca. Pomagali samorzutnie lub tworząc spontanicznie grupy, w skład których wchodziły często całe rodziny. Działali także w przyobozowym ruchu oporu. Spieszyli z pomocą więźniom z narażeniem życia. Wielu z nich zostało aresztowanych i zamordowanych za to, że odważyli się nieść pomoc więźniom.

Czytaj całość…
 
Święto 3 Maja w Gimnazjum
22.05.2014.

Wybrany obraz"Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”

30 kwietnia uczniowie Gimnazjum obejrzeli w sali WDK program artystyczny z okazji Święta 3 Maja.

Uczniowie klasy II a i II b przypomnieli okoliczności uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja – pierwszej w Europie i drugiej konstytucji na świecie. Odwołali się do narodowej symboliki, przede wszystkim flagi, w związku z ustanowieniem w 2004 roku jej święta. "W życiu każdego narodu są takie chwile, które każdego zmuszają do zatrzymania się, zastanowienia, do odnalezienia w sobie tych pokładów uczuć, które zbliżają wszystkich Polaków i czynią z nas jeden naród. Jeżeli uważamy się za patriotów, to okażmy szacunek wobec tradycji i kultury, bo patriotyzm jest naturalnym uczuciem każdego obywatela.”

Czytaj całość…
 
Finał Konkursu Angielsko- Niemieckiego Gimnazjalny Poliglota
15.05.2014.
29 Wybrany obrazkwietnia w siedzibie organizatora – w Powiatowym Zespole Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu – odbyło się uroczyste zakończenie II edycji  Konkursu Angielsko- Niemieckiego Gimnazjalny Poliglota, którego celem jest propagowanie nauki języka angielskiego i niemieckiego, rozwijanie zdolności uczniowskich i pobudzanie ich twórczego myślenia.
Czytaj całość…