DZIEŃ PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
25.06.2015.
 Dziś na zamku już od rana krzątanina niesłychana, bo pora na Grunwald  słowa tej wesołej piosenki były mottem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Patrona szkoły Władysława Jagiełły. 
Rycerze, damy dworu, duchowni, Krzyżacy, kucharki, praczki, chłopi i cechy rzemieślnicze punktualnie 1 czerwca o godz.9.00 stawili się na wezwanie naszego Patrona na sali gimnastycznej. Wszystkich powitała Pani dyrektor Krystyna Czerny, następnie wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn szkoły. 

Jego słowa przypomniały  zasługi króla Władysława Jagiełły  oraz  nieprzemijające  wartości  jakim są: odwaga, męstwo, honor miłość do Ojczyzny.
Po odśpiewaniu hymnu rozległy się fanfary i uroczyście wkroczył  król Władysław Jagiełło z małżonką królową Jadwigą. W tych rolach wystąpili Mariusz Majda z Vb oraz Magdalena Kramarczyk z VIb. 
Król ogłosił wielką wyprawę na Zakon Krzyżacki i  rozpoczął przegląd wszystkich  stanów.  Kanclerz złożył sprawozdanie o mobilizacji  wojsk, zakonnicy pobłogosławili wyprawę, rycerze odśpiewali Bogurodzicę, płatnerze wykuli zbroję, a stajenni podkuli konie.  Nie zapomniano także o jedzeniu- przybyli chłopi i  kucharki, przygotowując pyszne i zdrowe jedzenie. 
Prząśniczki na kołowrotku utkały koszule, a praczki pokazały, że rycerz na wojnę nie mógł iść w brudnej koszuli. Przygotowania zakończyły się poselstwem Krzyżaków i rozpoczęciem zwycięskiej walki. 
Po bitwie  wszyscy uczniowie świetnie bawili się na Balu Księżniczek i Rycerzy oraz wzięli udział w międzyklasowym konkursie tańca średniowiecznego. Obchody zakończyły zmagania sportowe, czyli turniej klas w dwa ognie. Na zakończenie, Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za przybycie, złożyła dzieciom życzenia z okazji Dnia Dziecka i zaprosiła uczniów na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »