Gimnazjaliści w Auschwitz - Birkenau
26.06.2013.

 22 maja uczniowie klas trzecich Gimnazjum zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau.
Najpierw obejrzeli wystawę w blokach więźniarskich obozu macierzystego Auschwitz I, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod ścianą straceń.

 

 

 

Szczególne wrażenie wywarł na nich blok 11 zwany blokiem śmierci, w którym był więziony i torturowany Kazimierz Jędrzejowski – patron naszego Gimnazjum. Później zobaczyli również komorę gazową i piece krematoryjne.
      W Brzezince - Auschwitz II gimnazjaliści zwiedzili baraki więźniarskie obozu kwarantanny i baraki murowane obozu kobiecego. Przy pomniku ofiar uczcili ich pamięć minutą ciszy.
      Kolejnym obiektem zwiedzania była Synagoga, w której poznali historię mieszkańców miasta narodowości żydowskiej, ich życie codzienne, obyczaje religijne, zagładę podczas wojny i tragiczne powojenne losy. Wysłuchali historii świadków, rodzin żydowskich, których losy związane były z miastem Oświęcim.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »