Kolejny sukces Aleksandry Płonki
04.06.2013.

 Aleksandra Płonka, uczennica II klasy Gimnazjum, została laureatką konkursu tematycznego „Przymusowi emigranci II wojny światowej. W 70. rocznicę tragicznej śmierci premiera RP i Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego”, zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej (na zlecenie Małopolskiego Kuratora Oświaty, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim oraz Uniwersytetem Jagiellońskim).

 

        Celem trzyetapowego konkursu było zainteresowanie młodzieży najnowszą historią Polski oraz losami żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie wojny i po jej zakończeniu. Etap szkolny sprawdzał wiedzę historyczną o drugiej wojnie światowej i generale Sikorskim. Zadaniem uczestników etapu rejonowego było napisanie pracy przedstawiającej wybranego emigranta, a etapu wojewódzkiego- obrona pracy  i odpowiedzi na pytania komisji z zakresu literatury historycznej.
        Ola  zaprezentowała sylwetkę Karola Kramarczyka (wnuka przedwojennego wójta Osieka i posła na Sejm Franciszka Kramarczyka), który walczył w bitwie o Anglię. Praca została napisana pod opieką p. Marzeny Borkowskiej.
       Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 17 maja w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Image

Image

Image 

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »