Oddajmy cześć naszym Bohaterom.
01.06.2020.

 W 76 rocznicę śmierci Kazimierza Jędrzejowskiego  w imieniu całej społeczności uczniowskiej dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Osieku złożyła kwiaty pod pamiątkową tablicą znajdującą się przed Urzędem Gminy w Osieku, jak również pod pomnikiem w Malcu, będącym   hołdem  społeczeństwa Ziemi Oświęcimskiej dla   Kazimierza Jędrzejowskiemu.

Kazek urodził się w Osieku. W czasie okupacji niemieckiej niósł pomoc więźniom obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wytrwale, lojalnie i z bezgranicznym oddaniem narażał swoje życie, by ratować niewinne ofiary hitlerowskiej machiny zbrodni. Aresztowany
w październiku 1943 roku w Malcu był przetrzymywany i przesłuchiwany w więzieniu w Mysłowicach. Poddawano go tam nieludzkim torturom. W połowie maja 1944 roku został przewieziony do bloku 11 w obozie Auschwitz-Birkenau. Wyrokiem sądu doraźnego skazano go na śmierć.

W dniu 26 maja 1944 roku wyrok wykonano w krematorium w Brzezince.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »