Ogłoszenie
24.03.2020.

Drodzy Rodzice!

W związku z zaistniałą sytuacją zawieszenia zajęć szkolnych oraz prowadzonego przez naszych nauczycieli nauczania zdalnego, bardzo prosimy o zwrócenie uwagi na:

 • systematyczność  zapoznawania się z nadsyłanymi poprzez dziennik elektroniczny materiałami,
 • rozwiązywania zadań i wykorzystania możliwości konsultowania się z nauczycielami przez dziennik elektroniczny.


Zależy nam na tym, aby brak możliwości prowadzenia lekcji w tradycyjny sposób i kontaktu z uczniami „na żywo”, w jak najmniejszym stopniu odbił się na powstawaniu zaległości w poziomie opanowanej przez nich wiedzy.

Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego ucznia?

W okresie zawieszenia zajęć  zgodnie z zaleceniami MEN nauczyciele będą wspierać uczniów w samodzielnej nauce  w domu i kontaktować się z nimi przy wykorzystaniu np.: dziennika elektronicznego, strony internetowej szkoły mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredniego kontaktu elektronicznego.

W pracy z dziećmi rozmowa jest narzędziem do przekazywania spostrzeżeń i informacji, dotyczących osiągnięć i tego, co jeszcze należy zrobić. Obejmuje to zarówno sytuacje edukacyjne, jak i wychowawcze.

W tej wyjątkowej sytuacji rodzice powinni wspierać swoje dzieci i motywować je do systematycznego uczenia się w warunkach domowych poprzez:

       Dbanie o dobry nastrój dziecka.

       Pomoc w zaplanowaniu czasu pracy dziecka.

       Okazanie zaufania swojemu dziecku i wiary w jego możliwości.

       Byciedla niego oparciem.

       Udzielanie mu pomocy i zachęcanie do zadawania pytań.

       Zrozumienie pojawiających się trudności i zachęcanie do dalszej pracy.

       Podkreślanie zaangażowania dziecka i okazywanie radości z jego samodzielnych sukcesów w nauce.

       Przypominanie dziecku jak podoba nam się jego praca, docenianie go.

       Rozwijanie samodzielności ucznia.

       Przypominanie dziecku, że niepowodzenia i błędy to normalny etap na drodze do doskonalenia się.

       Wskazywanie, że systematyczność w nauce to klucz do sukcesu.

       Monitorowanie, czy dzieci korzystają z informacji i materiałów dystrybuowanych przez szkołę i na tej podstawie zweryfikowanie, czy te formy komunikacji są wystarczające,

 

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?

Aby umożliwić dzieciom samodzielną naukę w domu, rodzice proszeni są o zorganizowanie odpowiednich warunków do pracy ich dziecka, poprzez:

       Ograniczenie do minimum czynników rozpraszających uwagę podczas nauki w domu.

       Pomoc w nauce korzystania z pomocy dydaktycznych, komputerowych, programów telewizyjnych.

       Możliwość korzystania z dziennika elektronicznego librus.

       Zapewnie instruktażu i pomocy w obsłudze poczty elektronicznej.

       Loginy i hasła dla uczniów lub rodziców:

Warto pamiętać o tym, że w niektórych szkołach szczególnie najmłodsi uczniowie do tej pory nie korzystali z Synergii. Każdy rodzic na swoim koncie Synergia (konto rodzica) może wygenerować nowe hasło dla ucznia (górne menu -> Uczeń -> Informacje -> Konto ucznia). W tym miejscu widoczny jest również login konta ucznia. Czynności tej nie można dokonać z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej np. na telefonie.

       Stworzenie możliwości korzystania z internetu:

 

                                                                    Opracowała mgr inż. Agata Lacheta

 

BEZPIECZNY INTERNET – JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI.

Podstawowe zasady:

 • pamiętaj o tym, aby zawsze korzystać z aktualnego programu antywirusowego – wybieraj oprogramowania, które są sprawdzone
  (np. https://pl.safetydetectives.com/blog/najlepszych-naprawde-darmowych-antywirusow-dla-windowsa/ ).
   Warto również na bieżąco i regularnie skanować komputer pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania;
 • twórz bezpieczne, skomplikowane hasła – nie wybieraj tych, które są łatwe do odgadnięcia. Zadbaj o to, aby mieć inne hasło do każdego portalu i profilu – dzięki temu nawet w sytuacji, kiedy Twoje hasło do jednego miejsca zostanie wykradzione, inne hasła pozostaną bezpieczne;
 • zwracaj uwagę, czy witryna, z którą chcesz się połączyć, posiada certyfikat SSL – dzięki temu zyskasz pewność, serwer, z którym się łączysz, jest tym właściwym, a IP nie zostało podmienione. Dzięki certyfikatom SSL internetowe transakcje są o wiele bardziej bezpieczne – na przykład w sklepach internetowych;
 • nie podawaj w internecie żadnych prywatnych danych – unikaj wszelkich ogłoszeń o pracę lub serwisów, wymagających podania numeru PESEL, numeru dowodu osobistego, adresu, nazwiska czy numeru telefonu;
 • unikaj pobierania plików z niepewnych źródeł, na przykładu plików typu torrent;
 • nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail, nie pobieraj załączonych w nich plików oraz nie wchodź na strony z linków w takich wiadomościach – mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie;
 • unikaj nawiązywania relacji z osobami, których nie znasz;
 • dwukrotnie przemyśl, zanim pozwolisz aplikacji na uzyskanie dostępu do Twojej lokalizacji czy treści w telefonie. Ta sama zasada dotyczy korzystania ze stron internetowych – nie klikaj “Akceptuję” czy “Potwierdzam” za każdym razem, kiedy chcesz jak najszybciej dostać się na witrynę internetową. W ten sposób udzielasz zezwoleń na dostęp do wielu informacji – warto najpierw zapoznać się z regulaminem i dokładnie sprawdzić, co akceptujesz.

                                                       Opracował mgr inż.  Robert Klęczar

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »