Miejcie nadzieję
08.03.2020.

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  Cicho leżą
W ziemi u korzeni
Zakochani
Zabici i zdradzeni
Rozrzuceni
Pod pokrywą liści
Rozerwani
Wybuchem nienawiści

 Piosenką zespołu Golec uOrkiestra pt. "Lawina" rozpoczął się w naszej szkole apel poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Pani Marzena Borkowska, nauczycielka historii, jak zwykle przygotowała z tej okazji piękne przedstawienie, któremu towarzyszyły piosenki patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru pod dyrekcją pani Bernadety Stawowczyk - Zemanek.

Na scenie zobaczyliśmy sztandarowe postaci bohaterów tamtych dni. Przede wszystkim Inkę - Danutę Siedzikównę, sanitariuszkę i łączniczkę 5. Wileńskiej Brygady AK, zamordowaną 28 sierpnia 1946 roku przez komunistycznych katów.  Szlachetna, nietuzinkowa, symboliczna, niezłomna. W momencie śmierci miała 18 lat. Potraktowała swoją śmierć w obronie ideałów wolności jak zwykłą powinność. Jej słowa : "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba" zapisały się złotymi zgłoskami w historii naszego kraju, choć prawdę o tamtych bohaterach poznaliśmy po blisko 60 latach!

W rolę Inki wcieliła się Natalia Pierkiel (8b), która w przejmujący sposób pokazała smutek, ale i  spokój młodej dziewczyny, zamkniętej w więzieniu, której przyszło przejść tak wielką próbę : "Piszę do ciebie, mamo. Nie płacz... czas jest lekarstwem, co leczy rany. Ja nie rozpaczam. Klęczę u twoich stóp, mamo i wiem, że muszę przejść te siedem schodów do piwnicy... Klucz zgrzyta w zamku! Idą po mnie."

Kolejną bardzo znaną postacią, którą ujrzeliśmy na scenie, był rotmistrz Witold Pilecki ( tej roli Jakub Jekiełek z 7b) - żołnierz AK, ochotnik do obozu koncentracyjnego Auschwitz w celu przeprowadzenia misji wywiadowczej. Po wykonaniu zadania zbiegł z "piekła na ziemi" 26/27 kwietnia 1943 r. Uczestniczył w powstaniu warszawskim. Przebywał w obozie w Ożarowie,  skąd przewieziono go do obozu jenieckiego w Lamsdorfie ( Łambinowice koło Opola), a następnie do oflagu w Murnau. Po  wyzwoleniu służył w 2. Korpusie gen. Andersa. Do Polski wrócił w październiku 1945 roku, gdzie rozpoczął zbieranie raportów na temat działalności NKWD i UB, przekazywane następnie do Włoch. Aresztowany przez UB 8 maja 1947 r., od razu poddany został okrutnemu śledztwu.

W przedstawieniu zobaczyliśmy przejmującą scenę pożegnania Witolda z żoną ( Hania Sordyl z 8b). Pilecki został zabity 25 maja 1948 r. , jego ciała do dzisiaj nie odnaleziono.

Kolejny bohater tamtych czasów, przedstawiony przez młodych aktorów, to Łukasz Ciepliński ( Kamil Luranc z 7c). Przed śmiercią połknął medalik, by można było zidentyfikować jego ciało, jednak również nie zostało ono odnalezione.

Spektakl ujawnił wiele aktorskich talentów naszych uczniów. Na uwagę zasługują dwie recytatorki: Justyna Tadych (8b) i Karolina Luranc (7b).  Pozostali uczniowie, wspaniale odgrywający swoje role to: Karol Borkowski (7b), Patryk Baścik (7b), Filip Marszałek (7b), Emilia Kuźma (7b), Natalia Płonka (7b), Szymon Nowak (8b).  Scenografię przygotowali panowie Janusz Dusik i Aleksander Piasecki, zaś o prezentacje filmowe zadbał pan Robert Klęczar.

Nie sposób pominąć solistów chóru: Julii Mrozik (7c), Marleny Klęczar (7a) oraz Mateusza Saroskiego (7b), który brawurowo wykonał na finał piosenkę do słów Adama Asnyka "Miejcie nadzieję".

Pani dyrektor szkoły pochwaliła to wzruszające przedstawienie, które wywarło wielkie wrażenie zarówno na uczniach, jak i na nauczycielach naszej szkoły.

Po spektaklu wręczono nagrody i dyplomy uczniom biorącym udział w Biegu Tropem Wilczym, który odbył się w naszej szkole 2 marca 2020 r. Oto lista zwycięzców:

kategoria klas 6-8
1 m klasa 8b Bartosz Gabryś Jagoda Płonka
2 m 8a Szymon Płonka, Zuzanna Wojtala
3m 7b Oskar Walczyk, Marta Płonka


kategoria klas 4-5

 1m 5c Bartosz Tlałka, Kalina Palutkiewicz
2m 4a Hubert Hałat, Dominika Stachura
3m 5b Kacper Szypuła, Milena Sikora

W zawodach wzięło udział 22 uczniów klas 4-8.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »