Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
08.03.2020.
 Konkursem Łamańce językowe rozpoczęliśmy obchody  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Udział w nim mógł wziąć każdy, kto odważył się  zmierzyć z wymową arcytrudnych polskich wyrazów. Chętnych nie brakowało zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli , a ponieważ konkurs odbywał się podczas przerw na holu szkoły,  uczestników  i dopingujących imwciąż przybywało. Nagrodą za poprawne przeczytanie tekstu był medal „Mistrz Mowy Polskiej”.
W kolejnym dniu uczniowie mieli okazję wykazać się umiejętnościami ortograficznymi, znajomością mitologizmów, synonimów i antonimów. Gra Boggle okazała się dla wszystkich nie lada wyzwaniem- kostki niestety nie chciały się układać tak, by stworzyć, w ściśle określony sposób, co najmniej trzyliterowe słowa. Rebusy i GA – RY – PO – LU – KI (zakodowane części mowy) też nie były łatwe. Do udziału w grze poprawnościowej (należało poprawić błędy językowe) uczniom potrzebne były telefony z aplikacją do odczytywania kodów QR. W małych kolorowych kodach QR skryły się zaś informacje o bohaterach literackich, ich twórcach. Fajnie było obserwować, jak uczniowie biegają po korytarzach, odczytują kody i trochę się złoszczą. Nie wszystkie bowiem aplikacje sczytywały polskie znaki. Najtrudniejszym zadaniem okazała się jednak „Poezja odzyskana” – nikt nie miał odwagi stworzyć własnego tekstu poetyckiego z przygotowanych fragmentów nowel.     Mamy nadzieję, że w przyszłym roku młodzież stanie też tak licznie w szranki z językiem ojczystym.
Konkursy przygotowały panie: mgr Dorota Stelmach – nauczyciel bibliotekarz i mgr Anna Woszczyna – nauczyciel języka polskiego.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »