"Był taki wrzesień ..."
05.09.2019.

 Przed nami kolejny, nowy rok szkolny - 2019/2020. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Jagiełły w Osieku  w sposób niecodzienny zainaugurowała jego rozpoczęcie.
Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wystąpiła z inicjatywą organizacji projektu "Przerwany marsz…" - do której postanowiliśmy przystąpić.
Ta wyjątkowa akcja polegała na symbolicznym dokończeniu przerwanego, przez fakt wybuchu II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży.

W uroczystym rozpoczęciu wzięli udział wyjątkowi goście, pradziadkowie i prababcie naszych uczniów - reprezentanci pokolenia, które doświadczyło drugiej wojny światowej. Wchodząc do szkoły razem z młodym pokoleniem pokazali  i udowodnili , że ich poświęcenie, ich trudny los nie poszedł na marne. W uroczystości wzięły udział polskie Dzieci Wojny. Byli to:

HELENA  CZERNY

IRENA GROS   

MARIA JURCZYK  

WŁADYSŁAWA JEKIEŁEK

EDWARD KACORZYK   

JAN KUŹMA

MARIA KRAMARCZYK

JÓZEFA NOWAK

ALBIN PŁONKA

HELENA PŁONKA      

KRYSTYNA PŁONKA    

ZOFIA PŁONKA    

STANISŁAW WASZTYL      

HENRYK WOSZCZYNA

 Gości powitała pani dyrektor Monika Rycerz  słowami:
„Drogie Polskie Dzieci Wojny! My, społeczność szkoły im. Władysława Jagiełły w Osieku, witamy Was w naszych progach, pragnąc wraz z Wami symbolicznie dokończyć okrutnie przerwany wybuchem II wojny światowej ówczesny marsz do szkoły. Witamy Was z  gorącym sercem, deklarując, że o Waszej Historii Polskich Dzieci Wojny nie zapomnimy”.
Aby  przypomnieć tamte okrutne dni, uczniowie klasy VII b oraz VIII b przygotowali uroczystą akademię pod kierunkiem  pani Marzeny Borkowskiej, Bernadety Stawowczyk – Zemanek oraz pana Roberta Klęczara. W jej trakcie każdy z gości otrzymał tarczę szkolną oraz białą różę.

Jeden z naszych honorowych zaproszonych,  pan Albin Płonka pięknie wyrecytował wiersz Antoniego Słonimskiego „Alarm dla miasta Warszawy”. Po uroczystości seniorzy udali się na poczęstunek i wspominali wojenne czasy. Ich relacje znajdą się niebawem na łamach naszej lokalnej gazety. Zwieńczeniem uroczystości było symboliczne zasadzenie drzewa pokoju – miłorzębu.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image 

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »