BIBLIOTEKA


Biblioteka
01.09.2015.
 
 

BIBLIOTEKA ZAPRASZA

 

   Poniedziałek 7.40-13.40

Wtorek 7.40-13.40

Środa 7.40-13.40

Czwartek 7.40-13.40

Piątek 7.40-13.40

 


 


 

 CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

         Nasza szkoła przystąpiła do rządowego programu „Książki naszych marzeń”.Jednym z wymogów dla uczestników programu jest wskazanie rodzicom – podczas spotkań w szkole -  wpływu czytania na rozwój emocjonalny, społeczny dzieci.
         Pomocny w spotkaniach z rodzicami okazał się list p. Ireny Koźmińskiej, prezesa Fundacji ABCXXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”.

„Drodzy Rodzice!                                                        

 Każdy z nas pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. Ale czy wiemy, jak to osiągnąć? Jak sprawić, by dziecko wyrosło na człowieka  zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystywać swoje predyspozycje i uzdolnienia? Wiele zależy od nas, rodziców.

Dzieciom przede wszystkim potrzebna jest nasza ciepła, cierpliwa obecność i przewodnictwo – rozmowy, współczucie, wsparcie, kształtowanie dobrych nawyków, ostrzeżenia, ćwiczenia w mówieniu i myśleniu, a także nasz własny przykład. To daje wiarę w swoje siły, a także poczucie oparcia w rodzinie.

Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcając mu osobiście czasu, nie czytając, nie tłumacząc. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swoich najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, ich język i ich wartości przejmuje.

Wychowanie nie może polegać na jedynie na reagowaniu na dziecięce błędy i karach za złe zachowanie. Przecież dziecko samo z siebie zwykle nie wie – bo i skąd miałoby wiedzieć? – co jest dobre, a co złe, dopóki mu tego spokojnie i wielokrotnie nie wytłumaczymy.

Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Im więcej go dla dziecka wygospodarujemy, tym lepiej. Będzie mu łatwiej odnaleźć się i mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym hałaśliwych atrakcji, fałszywych wartości i prawdziwych zagrożeń: od palenia papierosów i picia alkoholu, po wczesny seks, narkotyki i działania aspołeczne.

Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość.

Można wiele zrobić, codziennie czytając dziecku. Od urodzenia, gdyż zanim zacznie ono mówić i czytać, powinno się dobrze osłuchać z językiem i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Ważne jest czytanie chłopcom, gdyż ich umiejętności językowe rozwijają się wolniej. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza jego wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza  i przyjemniejsza. Nie porzucajmy czytania, gdy dziecko potrafi czytać już samo. Rytuał głośnego czytania może trwać nawet wtedy, gdy jest już ono w gimnazjum. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi  i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego  posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.

Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!”

Dzięki zaangażowaniu nauczyciela bibliotekarza, mgr Doroty Stelmach, Dyrekcji Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 1, władz Gminy Osiek, szkoła podstawowa pozyskała     2712,50 zł.  Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o ponad 150 egzemplarzy literatury dziecięcej i młodzieżowej.