OGŁOSZENIA


12 przykazań dla Rodzica
13.10.2016.


1.    Zawsze okazuj dziecku szacunek- postępuj wobec niego grzecznie, łagodnie i cierpliwie, dbaj o jego uczucia i dobro.

2.   Zaspokajaj potrzebę miłości i bliskości- zawsze patrz mu przyjaźnie w oczy, dawaj dużo dobrego kontaktu fizycznego
( przytulania, głaskania, masażyków), poświęcaj mu wyłączny czas.


3.   Zawsze reaguj na płacz dziecka. Okazując zrozumienie
i współczucie uczysz je empatii i rozwijasz jego inteligencję emocjonalną.


4.   Jak najwięcej rozmawiaj z dzieckiem, objaśniaj mu świat, zadawaj pytania i odpowiadaj na te postawione przez dziecko, czytaj książki.

5.   Dbaj, by dziecko miało dużą swobodę ruchu, także na świeżym powietrzu- to niezbędne dla rozwoju jego ciała i mózgu. Baw się z dzieckiem- zabawa to dla niego ważna forma nauki.

6.   Gdy dziecko źle się zachowuje i czujesz złość, wyraź ją dojrzale: spokojnie, w rozmowie, szukając rozwiązania problemu, a nie okazji do wyładowania się na dziecku. Złe zachowanie dziecka jest często wołaniem o czas i uwagę rodziców.

7.   Ucz dziecko swoim przykładem słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Grzeczność ułatwi mu życie.

8.   Pamiętaj, aby dziecko przed ekranem telewizora, komputera czy tableta nie spędzało więcej niż 2 godziny dziennie.

9.   Akceptuj i wspieraj swe dziecko- budujesz jego poczucie własnej wartości.

10.   Wprowadź w swoim domu jasne zasady: co wolno, czego nie wolno. Egzekwuj je z szacunkiem i stanowczo. Bądź przykładem właściwych zachowań.

11. Czytaj dziecku dla przyjemności przynajmniej 20 minut dziennie- wychowasz dobre, mądre i szczęśliwe dziecko.

12.   Zajmując się dzieckiem dbaj, by również Twoje potrzeby były zaspokajane. Zapewnij sobie pomoc i wsparcie ze strony życzliwych ludzi.

12 zakazań dla Rodzica


 

1. Nie krzycz na dziecko i nie odzywaj się do niego niegrzecznie, bo niszczy to jego poczucie własnej wartości, wzbudza złość i uczy nieuprzejmego zachowania wobec innych.


2. Nie strasz dziecka- lęk odbiera siłę i radzi bezradność. Osoby silne i odważne lepiej radzą sobie w życiu.


3. Nie wyśmiewaj dziecka, nie upokarzaj go, nie nazywaj obraźliwie lub lekceważąco, nie wprowadzaj w stan zakłopotania, bo zniszczy to jego radość i poczucie własnej wartości. Równie krzywdząca jest obojętność wobec dziecka.

4. Nigdy nie bij dziecka, nie dawaj mu klapsów i nie stosuj innych form przemocy, gdyż narusza to godność dziecka, zaburza jego zdrowy rozwój emocjonalny, uczy przemocy i jest sprzeczne z prawem. Rodzic powinien być opiekunem, przewodnikiem i obrońcą dziecka w świecie, a nie jego postrachem i napastnikiem.

5. Nie oceniaj ciągle i nie krytykuj dziecka, zwłaszcza publicznie, bo odbiera mu to swobodę, odwagę i wiarę w siebie. Jeśli nie podoba Ci się jakieś zachowanie dziecka, odnieś się do zachowania, a nie do jego cech lub zdolności. Nie mów: Jesteś głupia. Jesteś zły. Powiedz raczej: Nie można niszczyć zabawek. Nie zabieramy cudzych rzeczy.

6. Nie porównuj dziecka z innymi dziećmi, ani negatywnie- na przykład: Jaś zawsze umie, a ty nigdy, ani pozytywnie: Jesteś najmądrzejsza w całej grupie. I kompleksy, i megalomania utrudniają życie i przeszkadzają w dobrych relacjach z ludźmi.

7. Nie wyręczaj dziecka w tym, co potrafi zrobić już samo, także w zakresie samoobsługi i sprzątania po sobie. Chcesz przecież wychować samodzielnego i kompetentnego człowieka.

8. Nie przerzucaj na dziecko odpowiedzialności za jego bezpieczeństwo. Trzeba ostrzegać
dziecko, ale to nie zwalnia dorosłych z ciągłego czuwania nad nim.

9. Nie obarczaj dziecka winą za swoje problemy, niepowodzenia czy złe samopoczucie. Nie zaspokajaj swoich niespełnionych marzeń, ambicji lub potrzeb poprzez dziecko, ponieważ możesz je okaleczyć psychicznie i utrudnić mu życie.

10. Nie pozwalaj, by w domu telewizor był włączony przez cały czas, bo dziecko szybko się od niego uzależni. W żadnym wypadku nie umieszczaj telewizora ani komputera w pokoju dziecka, lecz we wspólnej przestrzeni domu.

11. Unikaj przy dziecku kłótni z partnerem, gwałtownych gestów, podniesionego głosu. Dziecko widząc takie zachowanie może poczuć zaniepokojenie, lęk, poczucie winy. Jak również  zostaje zachwiane poczucie jego bezpieczeństwa.

12. Nie poganiaj dziecka, by szybciej stało się dorosłe i dało Ci  spokój. Bez długiego  dobrego dzieciństwa trudno wyrosnąć na dojrzałego, twórczego i szczęśliwego człowieka.