AKTUALNOŚCI
Kolejna rocznica śmierci Kazka Jędrzejowskiego
12.06.2019.
 Jak co roku mieszkańcy Malca nie zapominają o bohaterze ruchu oporu, mieszkańcu Osieka – Kazku Jędrzejowskim.  Uroczystości rozpoczęły się  Mszą Świętą, podczas której ks. proboszcz wspomniał o wojennych losach naszych lokalnych bohaterów oraz  ważnych wartościach ruchu ludowego takich jak „Bóg, Honor, Ojczyzna” . Uroczyste obchody swoją obecnością zaszczycili: poczet sztandarowy PSL, burmistrz Kęt – P. Krzysztof  Jan Klęczar, P. Józef Kała, sołtys Malca – P. Kazimierz Tolarczyk. Obecne były również reprezentacje szkół z Malca oraz Gimnazjum im. K. Jędrzejowskiego z Osieka wraz z Panią Dyrektor - Moniką Rycerz, wicedyrektor – Ewą Mrozik, byłą wicedyrektor  -Wandą Nikliborc. Po Mszy wszyscy udali się w uroczystym pochodzie pod pomnik, obelisk poświęcony K.  Jędrzejowskiemu, gdzie złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze. Sołtys Malca, P. Kazimierz Tolarczyk przeczytał wzruszające  wspomnienie o Kaziku, jego krótkim, ale jakże pięknym i tragicznym losie. Przemówienia wygłosili również panowie: Krzysztof Jan Klęczar i Józef Kała. Następnie wszyscy udali się na wspólną biesiadę w maleckim parku.
Czytaj całość…
 
Spotkanie ze świadkiem historii
12.06.2019.
 10 czerwca bieżącego roku klasy VI miały okazję posłuchać opowieści  świadka historii, mieszkańca Osieka, Pana Józefa Kasperczyka. Pan Józef w czasie stanu wojennego uczestniczył w 14 -  dniowym strajku górników w KWK „Piast”. Strajk był formą protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego oraz aresztowaniu czołowych działaczy NSZZ „Solidarność” . Strajkowało wówczas około 2 tysięcy górników.  Najciężej było podczas świąt Bożego Narodzenia, z dala od rodzin, pod ziemią, bez dostaw żywności. Ogromną siłę dawała górnikom jedność, wspólny cel, solidarność, wzajemne wsparcie. Bez tego strajk nie potrwałby tak długo. Z pełną świadomością konsekwencji, 28 grudnia podjęli decyzję o zakończeniu strajku. Głodni, wychudzeni ale dumni z „Jeszcze Polska nie zginęła…” zaczęli wyjeżdżać na powierzchnię. Wielu potem trafiło do obozów internowania. Pan Józef opowiedział również wątek z czasów służby wojskowej w latach 70 – tych kiedy to z ramienia ONZ wraz ze swoją jednostką został wysłany do Egiptu. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali pamiątkową, błękitną szarfę. Na zakończenie spotkania pojawiło się również ciekawe i ważne przesłanie od naszego gościa o wielkiej wartości jaką jest wolność, o sile zgody i wzajemnego porozumienia.
Czytaj całość…
 
Pokaz psów ratowniczych
12.06.2019.
 11 czerwca dzieci miały okazję zobaczyć pokaz psów ratowniczych. Panie opiekujące się czworonogami opowiedziały bardzo dużo ciekawych rzeczy dotyczących pracy jaką wykonują psy. Przedszkolaki poznały zasady opieki nad zwierzętami, zobaczyły jak są wytresowane oraz dowiedziały się w jaki sposób psiaki mogą pomagać w różnego rodzaju akcjach ratowniczych. Zdali sobie sprawę, że posiadanie psa to nie tylko wspaniała zabawa, ale również dużo obowiązków i pracy. Z podziwem oglądali wspaniale wytresowane i posłuszne psy. Serdecznie dziękujemy za cudowny pokaz, doskonałą lekcję i ogrom wiedzy na temat tych czworonożnych przyjaciół.
Czytaj całość…
 
Zebranie z rodzicami uczniów klas I
09.06.2019.
 
Poczuj to sam
08.06.2019.

 W dniach 7 i 10 czerwca w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia uwrażliwiające uczniów na zagadnienia związane z niepełnosprawnością ruchową. Jest to kontynuacja realizacji zajęć rozpoczętych w grudniu. Celem zajęć było przedstawienie oraz  zrozumienie specyfiki funkcjonowania osób z niepełnosprawnością ruchową, ukazanie osób niepełnosprawnych jako w pełni wartościowych, budowanie atmosfery tolerancji i zrozumienia dla osób niepełnosprawnych, oraz zachęcanie do otwarcia się na osoby niepełnosprawne.

Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 64 - 72 z 926